Vyberte stránku

Budova muzea

Secesní dům byl postaven v letech 1904 – 1905 Okresní hospodářskou záložnou podle architektonického návrhu benešovského stavitele a projektanta Marcela Dusila a původně sloužil k jejím účelům. Po válečných letech v domě sídlila celá řada kulturních institucí. V osmdesátých letech minulého století dům prošel rekonstrukcí a na počátku devadesátých let zde otevřelo své expozice okresní Muzeum Podblanicka a vzniklo také Muzeum umění a designu, jehož zřizovatelem je město Benešov. V objektu má sídlo také výtvarný obor Základní umělecké školy Josefa Suka.

Budova je chráněnou kulturní památkou. V obecném povědomí je známá tzv. Šímova síň, pojmenovaná podle benešovského malíře a hudebníka Ladislava Šímy. Muzeum v současné době prochází rekonstrukcí.