Vyberte stránku

Marek Králík

31. 5. – 30. 6. 2017, MĚSTSKÁ VÝSTAVNÍ SÍŇ

Marek Králík se vyučil rytcem kovů, vystudoval umělecká řemesla na střední odborné škole a více jak 20 let se věnoval restaurátorské praxi. V současné době pracuje na Církevním gymnáziu v Kutné Hoře, pořádá přednášky o výtvarném umění pro širokou veřejnost a kurzy kreslení pro děti i dospělé. Mezi jeho další zájmy patří fotografování a divadlo. Jeho práce jsou zastoupeny ve sbírkách v Jihoafrické republice, v Anglii. Německu, Švédsku a dalších zemích. Vystavuje na skupinových i samostatných výstavách.

Obrazy, které na této výstavě můžete vidět, ukazují autorovu neustálou snahu o nalezení rozhraní těla a prostoru. Autor nedává divákovi žádnou nápovědu jak obrazu porozumět, namísto toho pracuje se sdílenou elementární zkušeností tělesnosti. Figury na jeho velkoformátových obrazech nemají být realistickým ztvárněním lidského těla, ale projekcí vnitřních, navenek nejednoznačně projevovaných pocitů.
Sám autor přiznává, že barevná stránka obrazu pro něj nikdy nebyla podstatná a tak byla postupně potlačena, buď směrem k neutrálním odstínům, nebo k bílé ploše. O to více pak vyniká jeho jemná práce s linkou, která vyvolává dojem až hmatového vnímání figury.