Vyberte stránku

Lenka Útratová – ze života kolem nás

2. 5. – 30. 5. 2017, MĚSTSKÁ VÝSTAVNÍ SÍŇ

Lenka Útratová vystudovala Střední zahradnickou školu v Mělníku. Od dětství ji zajímalo výtvarné umění, aktivně se mu začala věnovat až v roce 1994 pod vedením benešovského umělce Jana Veselého. Experimentovala s různými výtvarnými technikami, postupně se pro její práci stala typickou práce s tuší a kolorování akvarelovými barvami. Mezi její nejčastější náměty patří přírodní motivy a krajinomalba, nevyhýbá se ale ani zobrazením městské zástavby, většinou historických staveb. Kromě výtvarného umění se věnuje také dekoracím z přírodních materiálů a aranžováním květin. Vystavovala na kolektivních výstavách v Týnci nad Sázavou a v Benešově. Postupně začala vystavovat i samostatně a tato výstava je již její osmou autorskou výstavou. Představuje se zde dvěma projekty, kresbami Benešova podle archivních fotografií a kolekcí Muzikanti.

Lenka Útratová čerpá svou inspiraci převážně od klasiků české malby devatenáctého století, jejichž díla formují její pohled na přírodu a krajinu. Největším zdrojem inspirace je podle malířky samotné Julius Mařák. Odkazy na jeho práci se šerosvitem a zálibu v klidných lesních zákoutích nelze v práci autorky přehlédnout. Podobně jako její vzory i Útratové balancuje na hraně mezi romantismem, který se projevuje v idylických scenériích a historických námětech, a realismem zaměřeným na práci s detailem a reálné zobrazení.

První část výstavy představuje vrchol autorčiny realistické kresby. Kolorované perokresby, které vznikly podle archivních fotografií Benešova, vynikají detailním zpracováním a přináší s sebou nostalgii po minulých časech. Kromě umělecké výpovědi je podstatná i dokumentační hodnota a zachycení historických budov Benešova jistě zaujme nejen benešovské rodáky, ale i širší veřejnost.