Vyberte stránku

Lukáš Císař – RAW

30. 8. 2017, PIARISTICKÁ KOLEJ

Zveme Vás na prezentaci tvorby Lukáše Císaře, která se koná ve středu 30. srpna 2017 od 17:00 v Piaristické koleji, Masarykovo náměstí 1. Hudební doprovod po celý večer zajistí DJ V.L.K.

Lukáš Císař není v Benešově neznámým umělcem a to nejen díky své nepřehlédnutelné tvorbě, ale také díky aktivnímu zapojení do společenského života města a participaci na různých zajímavých projektech jako je Zelená pro Benešov, oprava a zpřístupnění piaristické koleje či spolupráce na podobě veřejného prostoru s Fakultou architektury na ČVUT. Malbě se věnuje již několik let, účastní se kolektivních výstav benešovských umělců a vystavuje také samostatně. Od letošního roku pracuje v Muzeu umění a designu a podílí se na produkci výstav v Městské výstavní síni.

Autorovu tvorbu charakterizuje práce se strukturou povrchu, které podřizuje vše ostatní. Nejčastějším materiálem je drcené sklo, ale v novějších dílech používá autor i papír, písek nebo tmel. Výsledný obraz se tak pohybuje na hraně mezi malbou a prostorovým objektem. To je podtrženo i monochromatickou barevností většiny obrazů. Barevná škála jde od světlých odstínů přes syté, výrazné odstíny modré až k metalickým jednobarevným nátěrům, které jsou pro autorovu tvorbu typické. Právě použití zlaté a kobaltové modré ve spojení se strukturovaným povrchem často evokuje až barokní estetiku. Tu podtrhuje i velký formát většiny obrazů, které dokážou diváka doslova pohltit.

Název aktuální výstavy RAW odkazuje k syrovosti, kterou lze chápat jako syrovost tvůrčího procesu či návrat k syrovému stavu obrazu. Syrovost divákovi jistě evokuje destrukce spojená s rozbíjením skal či trháním papíru. Rozmáchlé osamělé tahy štětce vyvolávají pocit, že obraz se nachází v syrovém, ještě nedokončeném stavu. A v neposlední řadě plastický povrch evokuje v divákovi touhu dotknout se syrového obrazu, být v přímém kontaktu s dílem.